Tekstil Dünyasının Haber Merkezi

35 yıldır pamuk ve yün dövüyor

35 yıldır pamuk ve yün dövüyor

Osmaniye‘de pamuk ve yün kabartmacılığı olarak bilinen “hallaçlık” mesleğinin son temsilcilerinden Ali Yıldız, 3 kuşaktır sürdürülen ata mesleği ile teknolojiye meydan okuyor.

Sabah erken saatlerde elinde tokmak, sırtında kirişiyle, sokak sokak dolaşıp pamuk ve yün kabartmacılığı yapan 54 yaşındaki Yıldız, üniversitede okuyan iki çocuğunun geleceği için işine dört elle sarılıyor.

“Üç kuşaktır devam eden bu anlamlı mesleğe sahip çıkıyorum”

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslekte 35 yılı geride bıraktığını ve hallaççılığın yok olmasını istemediğini belirtti.

Kente bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar hallaç kaldığını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Bu işi babamdan öğrendim, o da dedemden öğrenmiş. Üç kuşaktır devam eden bu anlamlı mesleğe sahip çıkıyorum ancak gelişen teknolojiyle günümüz koşullarında atadan kalan bu meslek günden güne kan kaybediyor. Bu mesleği yaparken sokak sokak, köy köy iş bulana kadar geziyoruz. Tek mesleğimiz bu olduğu için sürdürmek zorundayız. Üniversite okuyan iki çocuğum var onların geleceği için elimden ne geliyorsa yapacağım.”

Pamuklu yastık ve döşeklerin daha sağlıklı olduğunu savunan Yıldız, ortopedik yaylı yataklarda kauçuk sünger kullanımının işlerini olumsuz etkilediğini bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ