Tekstil Dünyasının Haber Merkezi

Akıllı Tekstil İle Teknoloji Yıkanıp Yıkanıp Giyilecek

Akıllı Tekstil İle Teknoloji Yıkanıp Yıkanıp Giyilecek
Giyilebilir teknoloji denilince ilk akla gelenler, akıllı saat, gözlük ve bileklik gibi ürünler. Ancak bu teknolojilerin bize daha fazla dokunması için çalışan bir alan daha var ki o da “akıllı tekstil ürünleri”Geleneksel tekstil sektörü ile akıllı teknolojileri bir araya getiren akıllı tekstil teknolojileriendüstrisi, her geçen gün yeni bir inovasyonla karşımıza çıkıyor.

christian_dalsgaard

Christian Dalsgaard

Son tüketiciler için belki raflarda yerini henüz almadı ama yine de şimdiden akıllı sensörler, çorabından, kazağına, iç çamaşırından, gömleğine kadar yerleşti. Smartcon 2016 İstanbul Zirvesi’ne katılacak olan bu alanın öncülerinden olan Danimarkalı Ohmatex’in Kurucusu Christian Dalsgaard ile akıllı tekstil ürünlerinin geleceğini konuştuk.

Akıllı tekstil teknolojileri gelecek için ne vaad ediyor? Günlük yaşamımızı nasıl şekillendirecek?

Akıllı tekstil teknolojileri, anaakım giyilebilir teknolojilere entegre oluyor ve aslında bunlar geleceğin giyilebilir teknolojileri. Giyilebilir teknolojide mevcut eğilimler sadece yüzeyde kalanlar olsa da gelecekte elektroniğin tekstile entagrasyonuyla bunların artan bir şekilde daha dayanıklı, sağlam ve yıkanabilir olması muhtemel. Giyilebilir teknolojiler, eklenen aksesuar olmaktan giydiğimiz kıyafetlerin bir parçası olmaya doğrubir gelişim gösterecek. Günlük hayattaki ilk uygulamalarını ise sağlık, spor ve tıbbi cihazlardagöreceğiz.

Giyilebilir akıllı tekstil ürünleri alanında hangi ürünleriniz bulunuyor? Bu ürün ve çözümleri kimler kullanıyor?

medikal-akilli-corap2004 yılında kurulan Ohmatex, akıllı tekstil teknolojilerinde 10 yılın üzerinde bir deneyime sahip. Şu anda bu alanda piyasada çok az oyuncu var ancak biz bu teknolojiyi geliştirirken potansiyeli sağlık, spor, acil servisler ve moda gibi uygulama alanlarında gördük. Tekstile entegre edilen elektronik çözümler sunan Ohmatex’in ürünleri, ince iletken tekstil kabloları, tekstil USB bağlantı parçaları, giyilebilir cihazlara ve giyim eşyalarına uygulanan yıkanabilir elektronik bağlantı parçalarını içeriyor.

Sensör geliştiren ve akıllı tekstil ürünlerinin arkasındaki uygulamaları yapan çok sayıda firma var ancak bu ürünlerin giysilere dahil edilmesi ve kitlesel üretim sağlanması konusunda bilgi eksikliği var. Biz de giyim sektörü ve mikro elektroniği buluşturan bağlantılı sensörleri tekstil sektörüne entegre ediyoruz. Bu kapsamda Avrupa Uzay Ajansı ile bir anlaşmamız var, astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki eğitimleri sırasında kas hareketlerinin takip edilebilmesi için özel giysiler geliştiriyoruz. Bunun yanında kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastalarındaki ödemi ölçen medikal bir çorap da geliştirdik.

Son tüketiciler akıllı kıyafetlere şu an da piyasada ulaşabiliyor mu? Giysilerde kullanılan sensörler sağlık için nasıl bir tehdit oluşturuyor?

akilli-kumasAkıllı tekstil teknolojileriyle geliştirilen akıllı kıyafetlerin maliyetleri son tüketici açısından henüz yeterince makul seviyelerde değil. Ancak bu yenilikçi tekstil ürünleri, son tüketicilerin ihtiyacına göre tanımlanıp, geliştirildikçe ve bu ürünlerde kullanılan kitlesel olarak üretilen bileşenler geliştirildikçe fiyatlar da aşağı inecektir…. Sağlık konusuna gelince… Giysilerde kulanılan vücut sensörleri, şu anda tıbbi gereçlerde ve sağlık alanında kullanılan sensörlerden daha fazla risk oluşturmuyor.

Geleneksel tekstil pazarı ile öne çıkan Türkiye, global ölçekte akıllı tekstil alanındaki yeniliklere ayak uydurmak için ne yapmalı?

tekstil-akilli-sensorÖncelikle akıllı tekstil teknolojisinin tamamen geleneksel tekstilin yerini alarak kitlesel üretime geçebilmesi için tekstil çalışanları eğitilmeli, onlara yeni materyallerle ve tekniklerle çalışmalarını sağlayacak beceriler kazandırılmalı. Ayrıca akıllı tekstil teknolojilerinin son tüketiciye ulaşılabilir bir fiyatla sunulabilmesi için mevcut tekstil sektörünün inovatif teknolojilerle desteklenmesi şart. Geleneksel tekstil endüstrisi bu çözümlerin kendilerine hazır olarak sunulmasını beklememeli, uzmanlarını geleceğin kumaş ve giyim sektörünü oluşturacak akıllı tekstil teknolojilerine yönlendirmeli.

Akıllı tekstil alanında küresel moda markalarıyla teknoloji şirketleri arasında nasıl işbirlikleri yapılıyor?

levis-google-840x420Akıllı giyilebilir ürünler konusunda Google’ın Levi’s ileakıllı kot pantolon  ve OMSignal’ın Ralph Lauren ile akıllı t-shirt işbirlikleri bulunuyor. Bizim gibi şirketler, bu teknolojilerin daha ileriye götürülmesinde öncü olmak isteyen büyük teknoloji şirketlerinin ilgisini çekiyor. Ancak, bu alandaki inovatif yatırımların maliyetlerinden çekinen geleneksel tekstil sektörünün akıllı teknolojilere odaklanmasında önemli eksiklikler var. Bu tarz teknolojileri varolan üretim süreçlerine uyarlamanın yollarını arayan şirketler, bunun ödülünü sonunda alacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ