Tekstil Dünyasının Haber Merkezi

HALI KENT PROJESİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

HALI KENT PROJESİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Nisan ayında yapı lan seçim ile Uğur Uysal başkanlığında göreve başlayan yeni İHİB Yönetim Kurulu, geçen aylarda çalışmalarınıve yeni projelerini 25 maddedetoplayan bir duyuru ile açıklamıştı.

Bu projelerden biri olarak duyurulan Halı kent Projesi için İHİB Yönetim Kurulu çalışmalarınadevam ediyor. İstanbul’daki halıfirmalarını Halıkent Projesi adı altında biraraya toplamayı amaçlayan İHİB Yönetim Kurulu, daha önce yaptığı Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Giyimkent ve Tekstilkentyetkililerini ziyaretlerinin ardından 15 Ekim tarihinde makine halı firmaları ileproje hakkında bir toplantı düzenledi.

Makine halı firmalarının yoğun ilgi gösterdiğitoplantıya, İHİB adına İHİB Başkanı UğurUysal, İHİB Yönetim Kurulu Üyeleri AhmetHayri Diler, Hasan Altuntaş, Fevzi Işıklı veBülent Metin katıldı.

Uğur Uysal’ın yaptığı sunum sonrasında, toplantıya katılan firmatemsilcilerinin proje hakkında görüşlerialındı. Firma yetkilileri proje hakkındaolumlu görüşlerini dile getirirken yıllardırbeklenen çok heyecan verici bir proje ilekarşılaştıklarını belirttiler.Halıkent içintoplantılar devam edecekİHİB Yönetim Kurulu olarak Halıkent Projesihakkında yaptıklarını aktaran İHİB BaşkanıUğur Uysal, İHİB Yönetim Kurulu olarakdaha önce yapacakları çalışmaları 25 maddeolarak duyurduklarını, Halıkent Projesi’ninde bu duyurulan çalışmaların en önemlileriarasında olduğuna dikkat çekti.

HalıkentProjesi’nin gerçekleşmesine yönelik olarakİstanbul’daki ilçe belediyeleri, Giyimkentve Tekstilkent gibi kurumlara yaptıklarıziyaretleri de aktaran Uysal, proje hakkındahalı firmalarının görüşlerini almak ve bilgilendirmeyapmak için bu tarz toplantılaradevam edeceklerini ifade etti.Masko örnek alınıyorUğur Uysal, “Halı sektörünün bir arada yeralacağı bir mekana ihtiyaç duyuyoruz.

Gitgidede bu ihtiyaç artış gösteriyor. Bu yüzdenhalı sektörü olarak İstanbul’da neredetoplanabiliriz diye hem mekan araştırmasıyapıyoruz hem de fikir alıyoruz” dedi.

Mobilyacılarınhayata kazandırdıkları Modokove Masko benzeri bir projeyi halı firmalarıiçin planladıklarını belirten Uysal, “Halıfirmaları için geniş showroomlar, depolarve atölyelerin yer aldığı bir merkez oluşturmayıplanlıyoruz.

İstanbul’da bulunantüm halı firmalarını masko benzeri tek birçatı altında toplamak ve Halıkent Projesi’nisektöre kazandırmak amacıyla yaklaşık 200 dönümlük bir arazi arayışı içerisindeyiz.İçerisinde 200 adet mağaza, ortak kullanımalanları, açık park alanları, sağlık tesisi,İHİB Meslek Lisesi ve ibadet merkezlerininyer aldığı projeyi sektörümüze kazandırmakistiyoruz.

Projeyi hayata geçirmek amacıylailk toplantımızı Esenler Belediye BaşkanıTevfik Göksu ile yaptık. Daha sonra Giyimkentve Tekstilkent yetkilileri ile toplantılaryaptık. TEM’in kuzeyinde kalan tüm belediyelerile görüşmelerde bulunacağız. Projeyiaktarmak için TOKİ ile temaslarımız devamediyor” dedi.Proje bütün yönleri ile ele alınıyorİstanbul’da kiraların çok hızlı yükseldiğinibelirten Uğur Uysal, halı firmalarının maliyetyapısının bu denli hızlı artan kiralarıkarşılayamayacak bir noktaya geldiğine dikkatçekiyor.

Halı sektöründe artan rekabetkoşullarında halı firmalarının maliyet kalemiarasında personel giderinden sonra enbüyük payı kiraların oluşturduğuna dikkatçeken Uysal, “Kurum olarak sektörün yaşadığıbu sıkıntının aşılmasına yönelik olarakHalıkent Projesi üzerinde yoğunlaşmayabaşladık. Biz İstanbul Halı İhracatçıları Birliğiolarak sadece ihracatçı firmaları değil halısektörünü temsil ediyoruz. Birlik olarak busorunun aşılması için böyle bir proje ortayakoyduk.

Kendimize Masko’yu örnek olarakaldık. Yaşadığımız sıkıntıları, gözlemleri vetecrübeleri ve duyduğumuz eksiklikleri gözönüne alarak bir mimari taslak ortaya çıkardık.Sektörde yer alan firma temsilcileri ilede zaman zaman toplantılar yaparak projeyedaha fazla ne katabiliriz noktasında katkılaralmaya devam edeceğiz. Asıl amacımızbir güç birliği ortaya koyarak halı sektörüolarak yaşadığımız mülk sorununu ortadankaldırmak.

Kasım ayında da Sultanahmetcivarında yer alan el halısı firmaları ile genişkatılımlı bir toplantı yapmayı planlıyoruz.El halısı firmaları da bulundukları bölgeleringiderek daha fazla otelleşmesi ile birlikteciddi mülk sorunları yaşamaya başladılar.Bir kurum olarak bu tarz bir projeyi ortayakoyunca gerçekten çok hızlı yol alındığınıgördük.

İHİB üyesi olsun olmasın bütün halı firmalarına bu proje ile katkısunacağımıza inanıyoruz” dedi.3 katlı binalar, geniş caddeler…Şu an Masko’da kullanılan mekanların200 metrekare üzerinde 2,5 katlı binalardanoluştuğunu belirten Uğur Uysal,bu mekanların kabaca 500 metrekareliknet kullanım alanlarının olduğuna dikkatçekti. Geçmişte Masko’da çok düşük olandükkan kiralarının son zamanlarda çokastronomik düzeylere çıktığına vurgu yapanUğur Uysal, bazı firmaların yan yanabirkaç mağaza tutmaları durumunda davahim bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi.Halıkent projesinde yapılacak mekanları500 metrekare alan üzerinde 3 katlıdepo, showroom ve mağazadan oluşanbinalar olarak tasarladıklarını söyleyenUysal, böylelikle yan yana 14 dükkanınbir araya geleceği bloklardan oluşan biryapının ortaya çıkacağını söyledi. Binalarıntam 3 katlı olacak şekilde tasarlandığınıbelirten Uysal, firmaların dükkanlarıkendi bireysel ihtiyaçlarına göre de revizeedebileceklerini söyledi. DükkanlarınMasko’daki dükkanlardan daha genişcephelere sahip olacağını söyleyen Uysal,“Ayrıca sıkışıklığın yaşanmaması için Halıkentiçindeki caddelerin de geniş olaraktasarlanmasına özen gösteriyoruz. Bloklarınarkasında yükleme ve boşaltmalardasorun çıkmaması için iki kamyonun geçebileceğigenişlikte alanların oluşturulmasınaözen gösteriyoruz. Ayrıca oluşturulacakHalıkent içinde 25 bin metrekarelikbir fuar alanına da yer vereceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ